Japonsko - zákaz vstupu cizinců do konce ledna.  .

ZPŘÍSŇOVÁNÍ restrikcí a cesta z normálu

Založil(a) ve fóru Co se nevešlo

belaroman napsal(a):

Ahoj,

mam dotaz - lisi se nejak podminky cestovani pokud cloke covid prodelal a muze to dolozit? Jako je napr ted na Island moznost jet a nebyt v karantene. Nevite jestli to je jen rozhodnuti Islandu nebo existuje nejake vseobecne pravidlo? (jako je napr ze 90 dni po prodelani covidu clovek nemusi na testy a do karanteny) - https://cnn.iprima.cz/prodelali-...te-13587 

Predpokladam ale ze ne a podminky cestovani jsou stejne at clovek covid prodelal nebo ne. Nebo?

Každý stát si určuje sám, ČR momentálně přísná pravidla neplatí pro:

Občany České republiky, občany Evropské unie a držitele platného dlouhodobého
víza, průkazu o povolení k dlouhodobému, přechodnému nebo trvalému pobytu na
území České republiky vydaných Českou republikou, kteří předloží písemné lékařské
potvrzení v českém nebo anglickém jazyce, a to lékařem působícím v České republice
nebo v jiném členském státě Evropské unie o tom, že nemají klinické známky
onemocnění COVID-19, prokazatelně prodělali onemocnění COVID-19, absolvovali
podle platných mimořádných opatření Ministerstva zdravotnictví nebo opatření jiného
členského státu Evropské unie izolaci ve stanoveném rozsahu z důvodu pozitivního
výsledku RT- PCR testu a o tom, že od prvního pozitivního výsledku RT-PCR testu
neuplynulo více než 90 dní.

 

0 Citovat

Robert napsal(a):

chytry napad, myslis ze me po ranu hned nenapadl? Tam mi rekli, ze zatim nevi. Ze musi overit, konzultovat... naproti tomu me tlaci stornopoplatek, ktery narusta a dnes je mensi, jak zitra. 

No pak nechápu o co ti vlastně jde. Máš jen 2 možnosti. Jestli máš strach stornuj, jestli nemáš neřeš blbosti 4 týdny předem. Ale máš pravdu v jednom. Za současné situace bych se na cestování vykašlal. Situace se bude evidentně zhoršovat díky mutacím, takže za pár týdnů muže být celý celá Evropa zavřená. Marnění času planým plácáním na CL, jak je to teď, když zitra to může být úplně jinak a to nehovořím o pozítří, je naprostá ztráta času. 

0 Citovat

Klíčový text

a) "I.5. body I.2 až I.4 neplatí pro (..) e) pro občany České republiky, občany Evropské unie a jejich rodinné příslušníky s bydlištěm v České republice a pro cizince s oprávněním k pobytu nad 90 dnů vydaným Českou republikou, kteří se v rámci zájezdu s cestovní kanceláří nebo přes cestovní agenturu zdržovali pouze v regionech uvedených v seznamu podle bodu III.1."

b) "III.1. (..) že seznam zemí nebo jejich částí s nízkým, středním, vysokým a velmi vysokým rizikem výskytu onemocnění COVID-19 a označení zemí a regionů pro účely bodu I.5 písm. e) je stanoven na základě kritérií (.. a dále je vysvětleno, jak se budou země dle rizika zařazovat ..)"; čili tady se pouze definuje, co je to "seznam" a jak se tvoří

c) "Sdělení Ministerstva zdravotnictví, kterým se vydává seznam zemí nebo jejich částí s nízkým, středním a vysokým rizikem nákazy onemocnění COVID-19", ve kterém jsou rozděleny země s nízkým, středním, vysokým rizikem nákazy a dole je věta, že všechny ostatní jsou s velmi vysokým rizikem nákazy.

Pokud by zpracovatel do bodu I.5. napsal např. text "(..) kteří se v rámci zájezdu s cestovní kanceláří nebo přes cestovní agenturu zdržovali pouze v regionech uvedených v seznamu zemí s nízkým, středním a vysokým rizikem nákazy podle bodu III.1.", bylo by pro "země s velmi vysokým rizikem nákazy" vymalováno. Ale protože to zpracovatel (ať již chtěně či nikoliv) napsal pouze s odkazem na "seznam podle bodu III.1." a v něm jsou (v nějaké podobě) zmíněny všechny země, z textu jednoznačně vyplývá, že vrací-li se cestovatel z jakékoliv země s cestovní kanceláří/agenturou (a tady bych řekl, že i zahraniční), neplatí pro něj body I.2 až I.4 tak, jak je uvedeno v bodě I.5.

0 Citovat

Já bych byla štěstím bez sebe, kdyby to pro CK neplatilo, protože máme 27.2. letět do Egypta, který je tmavě červený, ale vzhledem k tomu, že jsme se začátkem ledna vraceli ze SAE (a i v té době měla teoreticky platit nějaká výjimka pro CK, ošem také bylo těžké ji rozšifrovat) a museli jsme po návratu splnit vše požadované, v té době to byl "jen" test PCR po návratu a příjezdový formulář, kdy vše vážně kontrolovali, tak se obávám, že teď, pokud si CK nevylobují nějakou změnu a výjimku, tak bude zase vše platit, tak jak je napsáno a budeme muset na testy před odletem a pak do karantény. Vážně doufám, že to CK nějak ukecají, protože i pro ně je to katastrofa a odliv klientů.

0 Citovat

Jejda: dekuji za vysvetleni, snad to tedy tak platit bude. Skoda, ze je to tak nejednoznacny...

JanaV: toho de prave bojim - ze mi potvrdi, ze pro CK to neplati a pak to najednou budeme muset podstoupit tak i tak. 
kazdopadne porad cekam na vyjadreni CK, podle me vedi mozna min, jak my tady. 

0 Citovat

Kamarádka poletí příští týden přes CK na Zanzibar? Co se pro ní po dnešku mění z hlediska testu? Stačí PCR před odletem, nebo již je potřeba i test pod příletu do ČR?

0 Citovat

JanaV napsal(a):

... Vážně doufám, že to CK nějak ukecají, protože i pro ně je to katastrofa a odliv klientů.

Proč ukecávat a mít výjimku pro určitou skupinu lidí - klientů CK? Vzhledem k individuálním cestovatelům je to nespravedlivé a navíc i epidemiologicky nelogické. Hlavně pokud by se jednalo o skupinový zájezd. Pravidla musí platit pro všechny lidi stejně, jinak je to opět o jejich obcházení a čecháčkovském švejkování 😏

0 Citovat

Jakube, naprosto souhlasím. Jenomže se opravdu nemohu zbavit pocitu, že je to děláno proto, aby profitoval Smartwings, kor potom, co bylo minulý týden oznámeno, že na tři roky budou všechny velké CK v ČR létat se Smartwings...

0 Citovat

Jakub Langer napsal(a):

Proč ukecávat a mít výjimku pro určitou skupinu lidí - klientů CK? Vzhledem k individuálním cestovatelům je to nespravedlivé a navíc i epidemiologicky nelogické. Hlavně pokud by se jednalo o skupinový zájezd. Pravidla musí platit pro všechny lidi stejně, jinak je to opět o jejich obcházení a čecháčkovském švejkování 😏

 

Přesně tak, i když mě to strašně štve a nic se našima nářkama nezmění, aspoň mě zahřálo u srdce, že tu nelogickou nespravedlnost a potírání individuální turistiky vidí někdo stejně.

0 Citovat

Jakub Langer napsal(a):

[citace="JanaV"]

... Vážně doufám, že to CK nějak ukecají, protože i pro ně je to katastrofa a odliv klientů.

Proč ukecávat a mít výjimku pro určitou skupinu lidí - klientů CK? Vzhledem k individuálním cestovatelům je to nespravedlivé a navíc i epidemiologicky nelogické. Hlavně pokud by se jednalo o skupinový zájezd. Pravidla musí platit pro všechny lidi stejně, jinak je to opět o jejich obcházení a čecháčkovském švejkování 😏

[/citace]

Přesně tak . Je to naprosto stupidní a nelogické nařízení.  Ale co čekat od naší vlády. 

0 Citovat

Taky s tím nesouhlasím. Chápu naštvanost lidí, kterým to kazí plány a možná i přijdou o peníze. Ale jejich užívání si bude za měsíc vykoupené nějakým dalším stupidním omezením. Zákaz cestování mezi kraji nebo večerka v šest - třeba. Ne že by vláda někdy přiznala, že cestování s cestovkami je problém. V analyzování toho, jak účinné je které opatření, jsou tragičtí. Nebo tak zkorumpovaní, že budou povolovat podle tlaku lobbingu. Vyberte si.

0 Citovat

Já jen pro vysvětlení, nemyslela jsem to tak, že si myslím, že by CK měly mít výjimku, protože je to, jak všichni píšete, nespravedlivé vůči individuální turistice (my když není covid tak taky jezdíme na vlastní pěst), ale myslela jsem to tak, že teď by se mi ta nespravedlnost hodila, když jsme koupili zájezd s CK. Vůbec nepopírám, že to není správné a uznávám, že bych toho jen ráda využila, ale když už vláda takové hovadiny vymýšlí, tak by se mi hodilo, kdyby aspoň jednou byly v můj prospěch. Uznávám, je to sobecké a ve spravedlivém světě by měly pro všechny platit stejná pravidla, ale to je sci-fi. No, ale ony asi v tomto případě platit stejně budou, protože si myslím, že CK si tu výjimku nevylobují.

0 Citovat

Mě by spíš zajímalo, jak to s tou vyjimkou pro cestovky je. Platí pouze pro lety s chartrem (úlitba Smrtwings), nebo to platí i pro cestu normální běžnou linkou? 

0 Citovat

Tak v současné době si jí už vylobovaly, viz výše, je to tam. To že většina cestovek ani svým klientům neumí říct," když už jste si to s námi koupili, máte teď konkurenční výhodu", je problém těch cestovek a jejich klientů. Jak to bude v praxi na letištích třeba v Tunisku, Egyptě, nevím. Ale předpokládám, že tam delegát dotáhne celou grupu a informuje check-in agenta, že jo, my jsme ti Češi a ta výjimka platí. Případně vybere pasy a pak rozdá boarding passy. Jako kdysi s CKM, ne? A nevím proč, ale furt si říkám jestli rozkaz nezněl jasně...Canaria Travel musí projít :-)

0 Citovat

floodland napsal(a):

Mě by spíš zajímalo, jak to s tou vyjimkou pro cestovky je. Platí pouze pro lety s chartrem (úlitba Smrtwings), nebo to platí i pro cestu normální běžnou linkou? 

No viz výše, obávám se, že přesvědčit někde v tramtárii někoho na check-inu, že se na mě jako individuála vztahuje výjimka, protože mám papír, že mi letenku koupila cestovka, bude problém. Obvzláště, když argumentace bude probíhat nad vládním výnosem v češtině s odkazem, výjimka 5 písmeno e) s odkazem na část III, bod 1 a) až d).

0 Citovat

Kanáry i Madeira jsou ve výjimce, Smartwings přidává rotaci ve středu na Gran Canaria, asi jim dám šanci :)

0 Citovat

Výjimka CK s 1 testem je příjemná. Bez CK absolvování 3-5 testů ani finančně ani časově již tak příjemné není.

Toto nové nařízení moc protiepidemicky nevypadá, spíš opět protekce, papalášství, lobby. Jako u očkování a jinde ...

 

0 Citovat

Milan V napsal(a):

[citace="floodland"]

Mě by spíš zajímalo, jak to s tou vyjimkou pro cestovky je. Platí pouze pro lety s chartrem (úlitba Smrtwings), nebo to platí i pro cestu normální běžnou linkou? 

No viz výše, obávám se, že přesvědčit někde v tramtárii někoho na check-inu, že se na mě jako individuála vztahuje výjimka, protože mám papír, že mi letenku koupila cestovka, bude problém. Obvzláště, když argumentace bude probíhat nad vládním výnosem v češtině s odkazem, výjimka 5 písmeno e) s odkazem na část III, bod 1 a) až d).

[/citace]Na druhou stranu by to pak mělo být 600 € za odepření nástupu a dovolená zdarma i po započtení drahé letenky se Smartwings. A to se vyplatí 😂

Jen je třeba počkat, co se propíše do Timaticu.

0 Citovat

Jakub Langer napsal(a):

Toto nové nařízení moc protiepidemicky nevypadá, spíš opět protekce, papalášství, lobby. Jako u očkování a jinde ...

Mikir to tu tvrdí už nejmíň půl roku a doteď mu nikdo nevěřil... :-)

0 Citovat

No, tak ještě více takových zpráv a zaříznou i ten Zanzibar, ach jo.

https://www.novinky.cz/cestovani....seznam.cz

0 Citovat

mirjur napsal(a):

[citace="Jakub Langer"]

Toto nové nařízení moc protiepidemicky nevypadá, spíš opět protekce, papalášství, lobby. Jako u očkování a jinde ...

Mikir to tu tvrdí už nejmíň půl roku a doteď mu nikdo nevěřil... :-)

[/citace]

Tak samozrejme si muzes zaletet nekam s CK a po navratu konecne nemusis jit na test i legalne.

0 Citovat

JanaV napsal(a):

No, tak ještě více takových zpráv a zaříznou i ten Zanzibar, ach jo.

https://www.novinky.cz/cestovani....seznam.cz

Dosud jsem myslel, že Skytrax se zabývá pouze udílením pseudoocenění 5* aerolinka za úplatu :-)

0 Citovat

vztahuje se ta vyjimka i na charter letenky nebo musi mit clovek komplet zajezd?

a nebo co takovy zajezd z Polska? :)

0 Citovat

To mě právě zajímá jak je to s komplet zájezdem, kde jsou součástí lety s neprotekčními společnostmi...

0 Citovat

AlejandraS napsal(a):

Kanáry i Madeira jsou ve výjimce, Smartwings přidává rotaci ve středu na Gran Canaria, asi jim dám šanci :)

vyjímka Madeiry ani Kanárských ostrovů od 5.2. neplatí, naopak jsou zařazeny na seznam Země s vysokým rizikem nákazy. 

0